Skip to main content

Members of the Legislature

Anthony Jasenski - Chair

  Anthony Jasenski, Sr (D)

  Chair of the Legislature
  District 4

Jeffrey McDonald - Vice Chair

  Jeffrey McDonald (D)

  Vice-Chair of the Legislature
  District 2

 

  Committees:
  Committee on Rules, Vice-Chair
  Ways and Means, Vice-Chair

Philip Fields - Deputy Chair

  Philip Fields (D)

  Deputy Chair of the Legislature
  District 2

 

  Committees:
  Committee on Rules, Chair
  Ways and Means, Chair

Gary Hughes - Majority Leader

  Gary Hughes (D)

  Majority Leader
  District 2

 

  Committees:
  Economic Development and Planning, Chair
  Tourism, Arts & Special Events, Vice-Chair

Brian McGarry - Minority Leader

  Brian McGarry (R)

  Minority Leader
  District 4

 

  Committees:
  Codes, Judiciary & Consumer Affairs, Vice-Chair

Thomas Constantine

  Thomas Constantine (D)

  District 3

 

  Committees:
  Public Safety & Firefighting, Chair
  Technology & Communications, Vice-Chair

Cathy Gatta

 Cathy Gatta (D)

  District 3

 

  Committees:
  Tourism, Arts & Special Events, Chair
  Education & Libraries, Vice-Chair

Dr. Margaret King

  Dr. Margaret King (D)

  District 1

 

  Committees:
  Education and Libraries, Chair
  Neighborhood Revitalization & Housing, Vice-Chair

Michelle Ostrelich

  Michelle Ostrelich (D)

  District 3

 

  Committees:
  Health & Human Service, Chair
  Public Safety & Firefighting, Vice-Chair

Randy Pascarella

  Randy Pascarella (C)

  District 4

 

  Committees:
  Codes, Judiciary & Consumer Affairs, Chair
  Public Facilities, Transportation & Infrastructure, Vice-Chair

Richard Patierne

  Richard Patierne (D)

  District 1

 

  Committees:
  Intergovernmental Cooperation, Chair
  Public Facilities, Transportation & Infrastructure, Chair

Sara Mae Pratt

  Sara Mae Pratt (D)

  District 3

 

  Committees:
  Workforce Development, Chair
  Environmental Conservation, Renewable Energy & Parks, Vice-Chair
  Health & Human Services, Vice-Chair

Richard Ruzzo

  Richard Ruzzo (D)

  District 1

 

  Committees:
  Neighborhood Revitalization & Housing, Chair
  Technology & Communications, Chair

Grant Socha

  Grant Socha (C)

  District 3

 

  Committees:
  Labor & Civil Service, Chair
  Economic Development & Planning, Vice-Chair
  Intergovernmental Cooperation, Vice-Chair
  Workforce Development, Vice-Chair

Holly Vellano

  Holly Vellano (C)

  District 4

 

  Committees:
  Environmental Conservation, Renewable Energy & Parks, Chair
  Labor & Civil Service, Vice-Chair


 

 

 

Legislative Contacts, Documents and Calendars