County Legislature Members

Anthony Jasenski, Sr (D)
Chair of the Legislature
District 4

Karen B. Johnson (D)
Vice-Chair of the Legislature
District 1

Committees:
Health & Human Services, Chair
Services for the Aging & Disabled, Chair
Committee on Rules, Vice-Chair

Philip Fields (D)
Deputy Chair of the Legislature
District 2

Committees:
Committee on Rules, Chair
Ways and Means, Chair

Gary Hughes (D)
Majority Leader
District 2

Committees:
Economic Devemopment and Planning, Chair
Tourism, Arts & Special Events, Vice-Chair

James Buhrmaster (R)
Minority Leader
District 3

Committees:
Committee on Health & Human Services, Vice-Chair

Thomas Constantine (D)
District 3
 
Committees:
Public Safety & Firefighting, Chair
Technology & Communications, Vice-Chair

Rory Fluman (D)
District 3

Committees:
Intergovernmental Cooperation, Chair
Environmental Conservation, Renewable Energy & Parks, Vice-Chair
Services for the Aging & Disabled, Vice-Chair

Legislative Representative:
Soil & Water Conservation District

Cathy Gatta (D)
District 3

Committees:
Tourism, Arts & Special Events, Chair
Education & Libraries, Vice-Chair

Jeffrey McDonald (D)
District 2

Committees:
Workforce Development, Chair
Intergovernmental Cooperation, Vice-Chair
Neighborhood Revitalization & Housing, Vice-Chair

Brian McGarry (R)
District 4

Committees:
Codes, Judiciary & Consumer Affairs, Vice-Chair

Randy Pascarella (C)
District 4

Committees:
Codes, Judiciary & Comsumer Affairs, Chair
Public Facilities, Transportation & Infrastructure, Vice-Chair

Richard Patierne (D)
District 1

Committees:
Public Facilities, Transportation & Infrastructure, Chair
Public Safety & Firefighting, Vice-Chair

Richard Ruzzo (D)
District 1
 
Committees:
Neighborhood Revitalization & Housing, Chair
Technology & Communications, Chair
Ways & Means, Vice-Chair

Grant Socha (C)
District 3

Committees:
Labor & Civil Service, Chair
Economic Development & Planning, Vice-Chair
Workforce Development, Vice-Chair

Holly Vellano (C)
District 4

Committees:
Education & Libraries, Chair
Environmental Conservation, Renewable Energy & Parks, Chair
Labor & Civil Service, Vice-Chair

Legislature Representative:
Soil and Water Conservation District

 

Contact

Legislative Offices
620 State Street 6th Floor
Schenectady, NY 12305
518-388-4280(p)
518-388-4591(f)

Clerk of the Legislature
Geoffrey Hall
 

Upcoming Meetings/Holidays